Mi az oka a melegedő és lassuló Huawei okostelefonnak?

Lassuló Huawei telefon

Minden okostelefonnál, így természetesen a Huawei készülékeinél is előfordulhat bizonyos körülmények között irreálisan melegedő készülékház. Ennek az oka főként nagy terhelés, a nem megfelelő tok, esetleg a túlzott külső hőhatás, amihez többnyire lassuló hardver társulhat. Hogy mi ennek az oka, mi tud melegedni a telefonban és mivel lehet megszüntetni? Ennek jártunk utána az alábbiakban!

A hardverek hőt termelnek a működés során

Mint ahogyan a számítógépek házából meleg levegő árad a működés során, az okostelefonok esetében is hasonló tulajdonságokkal kell számolnunk rendszeres használat mellett. Az összes gyártó, így a Huawei is gondoskodott róla, hogy minden hardverelemnek megfelelő hőelvezetése legyen, azonban egy bizonyos teljesítmény esetén már akkora hő termelődik, hogy az érezhető lesz a készülékházon.

A telefonokban ugyanakkor van egy túlhevülés elleni védelem, ami azt hivatott szolgálni, hogy amint elér a hardver teljesítőképessége egy bizonyos pontra, a teljesítmény lecsökken, a telefon tehát szoftveres korlátokat állít fel éppen azért, hogy ne történjen fizikai károsodás. Ilyenkor észlelhetjük azt, hogy az eszköz melegszik és lassul, amivel a legtöbb esetben semmi mást nem kell tenni, csak egy kicsit félretenni, hogy normalizálódjon a működés.

Az akkumulátornak árt a legtöbbet a melegedés

A telefonban jellemzően a processzor termeli a legtöbb hőt, azonban számos egyéb olyan chip is található bennük, ami képes a hőtermelésre. Ilyen például a GPS-hez kapcsolódó lapka, de töltés közben is teljesen helyénvaló, ha melegedést tapasztalunk a hátlapon.

Itt fontos megjegyezni, hogy a melegedő hardver jellemzően az akkumulátornak árt a legtöbbet. A hőhatás mellett ugyanis változnak azok a kémiai reakciók, melyek az energia felvételét és megtartását szabályozzák, emiatt van az, hogy a készülék ilyenkor gyorsabban merül, esetleg lassabban tölt. Ha a többi hardverelem túlzott teljesítményt produkál, ezek a folyamatok még inkább negatív irányba tolódhatnak el.

Mit tehetünk mi?

Leginkább azt, hogy odafigyelünk a telefonunkra, ezáltal tudásának megfelelő applikációkat futtatunk rajta, nagy melegben és jelentősebb igénybevétel esetén kivesszük a tokjából, de amennyiben szükséges, a kijelző fényerejének csökkentésével is rengeteget segíthetünk a hatás mérséklésének érdekében.

Nyilvánvalóan fontos a szoftveres karbantartás is, ne terheljük túl a készüléket, egyszerre csak egyféle applikációt és feladatot futtassunk rajta, mindig tisztítsuk a memóriáját, hiszen sokkal egyszerűbben birkózik meg így az összetettebb feladatokkal – ami kevesebb hőtermeléssel jár –, mintha folyamatosan túl lenne terhelve.

Mikor forduljunk szervizhez?

A melegedő okostelefon problémája mögött természetesen nagyobb problémák is állhatnak. Meghibásodott hardverek, így az alaplap és az akkumulátor egyaránt előidézhet ilyen jelenséget, de az is lehet, hogy szoftveresen vannak olyan nagy bajok az eszközzel, hogy azt csak egy jelentős frissítéssel lehet korrigálni. Ilyen esetekben – és amikor a túlzott melegedés már általános igénybevétel mellett is jelentkezik – érdemes lehet szervizhez fordulni, hiszen ezek a beavatkozások vagy módosítások a legtöbb esetben szakember ismereteit igénylik.

Bejegyzés megosztása

Legutolsó blogbejegyzések